Ochrana životného prostredia

V našej firme prikladáme ochrane životného prostredia veľký význam.

Hlavným pilierom našej činnosti je ochrana životného prostredia, o ktorú sa usilujeme prostredníctvom udržateľných riešení problému starých mobilných telefónov vo firmách a domácnostiach. Sme presvedčení, že zásadné zmeny v spôsobe, akým ovplyvňujeme životné prostredie, môžu byť vykonané, ak začneme zmenu od malých krokov.

Skutočnou hrozbou pre životné prostredie je množstvo starých nepoužívaných mobilných telefónov, batérií a iného elektro odpadu, ktoré sú vyhodené do bežného odpadu.

Od chvíle, kedy bol v roku 1973 vyrobený prvý mobilný telefón, uplynulo už veľa času. Mobilné telefóny sa vyvíjali. Z objemných a ťažkých prístrojov, ktoré boli výsadou len bohatých ľudí, sa stali nepostrádateľným komunikačným prostriedkom v každej firme a domácnosti súčasnej modernej spoločnosti. Dnes je na svete viac ako 5 miliárd mobilných telefónov. Je ťažké tomu uveriť, ale na svete existuje viac mobilných telefónov ako televízorov. Len v Slovenskej republike máme aktívnych takmer 6,5 miliónov SIM kariet (v roku 2012), čo znamená v priemere zhruba 1,5 telefónu na obyvateľa (vrátane dojčiat).

Samotná výroba mobilných telefónov je fázou, ktorá má najväčší vplyv na životné prostredie. Ťažba surovín potrebných na vyrobenie telefónu, jeho výroba a doprava. Každý z týchto krokov zanecháva svoj odtlačok na životnom prostredí. Rastúci dopyt po mobilných telefónoch v rozvíjajúcich sa krajinách ženie túto špirálu len hore.

Ako zaneprázdnení užívatelia elektroniky veľmi často zabúdame, že mnoho starých mobilných telefónov môže byť opäť používať. Napriek tomu, že tieto telefóny už majú svoje roky a zdajú sa byť pozostatkom minulosti, môžu ešte dobre poslúžiť.

Najdôležitejšie zo všetkého je skutočnosť, že v porovnaní s výrobou nového mobilného telefónu, nemá recyklácie starého takmer žiadny vplyv na životné prostredie. O výrobe alebo ťažbe prírodných surovín nehovoriac.

 

Likvidácia telefónov

Bohužiaľ nie všetky staré mobilné telefóny môžu prejsť procesom recyklácie. Niekedy dostaneme telefóny v takom technickom stave, že nemôžeme urobiť nič iné, než ich zlikvidovať.

V prípade veľmi starých mobilných telefónov, ktoré sú príliš staré na to, aby sa s nimi dalo niečo robiť alebo sú natoľko poškodené, že už nie je možné ich ešte používať, zostáva iba jediná možnosť, a to také telefóny zlikvidovať.

Likvidácia je posledným krokom v živote každého mobilného telefónu, neprináša tak žiadnu ujmu na životnom prostredí.

V našej spoločnosti zvyčajne rozhodujeme o likvidácii starých telefónov, keď:

telefón je príliš starý, starší viac ako 10 rokov
telefón je deklarovaný ako nefunkčný
telefón sa nedá zapnúť
telefón bol v kontakte s kvapalinou
telefón má viditeľné mechanické poškodenie ako sú hlboké škrabance, praskliny atď
telefón nesie veľmi výrazné stopy používania

V našej spoločnosti nie je akákoľvek časť starého telefónov zbytočná. Mnohoročné skúsenosti v odbore nás naučili, že prakticky každý prvok mobilného telefónu môže byť recyklovaný. Naše znalosti používame pri práci so starými a rozbitými mobilnými telefónmi. Napriek tomu, že takéto telefóny už nemôžu byť opravené, môžu stále byť zdrojom náhradných dielov a ďalších materiálov, ktoré môžu byť opätovne použité napríklad pri výrobe nových telefónov.

Bezpečná likvidácia starých mobilných telefónov je jediný spôsob, ako sa zachovať v súlade so zásadami ochrany životného prostredia.

 

Ak máte starý a nepotrebný mobilný telefón, rôzne batérie (notebook, tablet a iné...), doneste ho k nám.

Naša spoločnosť ho ekologicky recykluje a Vy pomôžete prírode.